Interaktivní model
Modely DEA pracují s tzv. mírou technické efektivity jednotky, která je určena poměrem váženého součtu výstupů a váženého součtu vstupů. Efektivita modelu je měřena podílem efektivního množství vstupů odpovídajícím maximálním možným výstupům. V případě více vstupů je to vážený součet vstupů a více výstupů vážený součet výstupů.
Jednotky s největší hodnotou efektivity jsou efektivní a určují efektivní hranici. Efektivní hranice vymezuje tzv. množinu produkčních možností. Efektivní jednotky leží na efektivní hranici, neefektivní uvnitř množiny produkčních možností. Modely DEA fungují dobře v případě, že hodnotíme větší počet jednotek. Pokud kombinace vstupů a výstupů hodnocené jednotky leží na efektivní hranici, potom spotřebovává malé množství vstupů a produkuje velké množství výstupů, jedná se o efektivní peer jednotku. V případě, že neleží na hranici produkčních možností, DEA poskytuje návod, jak upravit velikost jejích vstupů, popřípadě výstupů, aby se tato jednotka stala efektivní. Výhodou modelů DEA je možnost porovnat jednotky s ohledem na více si odporujících si kritérií – maximalizace jedněch procesů, minimalizaci druhých procesů, DEA umí najít důvody, proč si jedna jednotka počíná lépe než jiná.
Interaktivní modul CEVEMA nabízí producentům prasat ověřit si efektivitu své výroby v rámci porovnání s výrobci ve 14 zemích – Rakousku, Belgii, České republice, Dánsku, Finsku, Francii, Německu, Velké Británii, Maďarsku, Irsku, Itálii, Nizozemsku, Španělsku a Švédsku. Každý výrobce ze zemí EU se může zařadit do této skupiny zemí jako další „virtuální jednotka“ a porovnat efektivitu své výroby s výše uvedenými 14 zeměmi. Pochopitelně individuální výrobce porovnává svůj vlastní výkon s průměry různých výrobců 14 zemí EU za 6leté období, a to je třeba při hodnocení vzít v úvahu. Data pro výpočty jsou zpracována z databází INTERPig, EUROSTAT a z národních databází sledovaných zemí.
MODUL CEVEMA sleduje 6 vstupů:
- Úhyn při odchovu a výkrmu (%)
- Spotřebu krmiv na 1 kg přírůstku (kg)
- Spotřebu krmiv na carcas (kg)
- Materiálové náklady na carcas (kg)
- Osobní náklady na carcas (kg)
- Ostatní náklady na carcas (kg)
U materiálových, osobních a ostatních nákladů model přepočítá Kč na EURO.
MODUL CEVEMA sleduje 6 výstupů:
- Počet porodů na prasnici (rok)
- Počet narozených selat na prasnici (rok)
- Počet selat odchovaných na prasnici (rok)
- Přírůstek výkrmu na 1 kus za den (g)
- Vyskladnění živá váha 1 kus (kg)
- Produkce masa na 1 prasnici za rok (kg)
V národních a světových databázích je obtížné najít standardizované zdroje dat. Některé země prezentují technologie a ekonomické parametry za periodu 100 dnů, jiné za 1 kvartál, jiné za 1 rok. Podobně se liší váhové a nákladové položky u selat, výkrmu a živé nebo mrtvé váhy. Pro porovnání výkonnosti farem byly vstupní hodnoty interaktivního modulu standardizovány na základě tří kategorií hmotností:
a) odstavená selata – váha 8 kg (v GB = 7,1 kg, v ČR 7,5 kg),
b) předvýkrm – 30 kg (v GB = 37,1 kg, v ČR 30 kg),
c) živá hmotnost při porážce – 120 kg (v GB = 105,4 kg, v ČR 110 kg).
Interaktivní modul je určen pro malé a střední podniky zabývající se chovem prasat. Do modulu si každý uživatel může vkládat vlastní vstupní údaje (minimalizační i maximalizační kritéria) podle vlastních skutečných parametrů. Zdrojem dat je účetnictví, daňová evidence a další interní evidence a záznamy, ve kterých se sledují mimo nákladů a výnosů také potřebné chovatelské údaje.
Vložená data budou sloužit pouze k výpočtu pro daný podnik, nebudou se zveřejňovat a shromažďovat bez souhlasu uživatele. Vyplnění tabulky vstupních dat se nepovažuje za souhlas s dalším využíváním.
Před vložením údajů by si měl uživatel zkontrolovat, zda jsou jeho data podobná ostatním výrobcům, resp. porovnat svoje data s průměrnými nejnižšími a průměrnými nejvyššími hodnotami. Data výrazně mimo tento interval mohou být chybná ev. získaná jinou metodikou, vzhledem k jinému období, v jiných jednotkách.
Jak CEVEMA pracuje:
- Uživatel vloží formou dialogového boxu hodnoty šesti vstupů a šesti výstupů. Náklady (materiálové, osobní, ostatní) uvádí v Kč.
- Zahájí interaktivní komunikaci s modulem.
V dialogovém boxu pro zadávání hodnot jsou pro každé kritérium uvedeny průměrné nejnižší a nejvyšší hodnoty, jakých dosahují výrobci ve sledovaných zemích EU.
Dialog je založen na rozsáhlé bázi textů, které se generují podle výsledků vypočtených hodnot pro 5 virtuálních jednotek.
Podrobný popis modelu včetně ukázky výstupů je zde: